Zakiszanie materiału roślinnego to nic innego jak proces fermentacji mlekowej, który jest przeprowadzany przez bakterie kwasu mlekowego. Każda roślina charakteryzuje się indywidualną mikrobiologią, która składa się z zarówno pożądanych jak i niepożądanych drobnoustrojów.
Zastosowanie zakiszaczy bakteryjnych zwiększa populację tych bakterii, które mają za zadanie przeprowadzenie procesów fermentacji mlekowej w odpowiednim kierunku. Pozwala to uzyskać dobrej jakości pasze objętościowe, które dzięki odpowiedniej zawartości kwasów (m.in. mlekowego, octowego i propionowego) oraz przy zachowaniu odpowiedniej proporcji między nimi, są trwalsze i odporniejsze na zepsucie czy zagrzewanie się.
Należy pamiętać, że zakiszacze przede wszystkim istotnie wpływają na jakość zakiszania danej rośliny, co zaś wpływa na jej strawność i ograniczanie strat składników pokarmowych. Niejednokrotnie ich działanie było mylone ze zwiększeniem np. zawartości białka czy energii w kiszonce, przez co okryły się złą opinią ze względu na brak różnic.