Strona główna
Porady
Kiszonka
Jak zadbać o jakość kiszonki?
Kiszonka pryzma

Jak zadbać o jakość kiszonki?

Aby uzyskać idealnej jakości kiszonkę należy zacząć od podstaw.

Należy wybrać materiał siewny odpowiedni do warunków glebowych i zapewnić mu należyte zabiegi agrotechniczne, przede wszystkim odpowiednie nawożenie. Warto od czasu do czasu wykonać badania gleb.
Kolejną ważną rzeczą jest sprawdzenie stanu własnych maszyn przed rozpoczęciem się sezonu zbiorów roślin na kiszonkę oraz dobranie odpowiedniej metody zbioru. Technologię zbioru należy dopasować do własnych potrzeb i warunków panujących na gospodarstwie.

Przykładem może być duże gospodarstwo, które przy dużej ilości hektarów z powodzeniem mogłoby formować pryzmy lub posiadać silosy. Jednakże z uwagi na duże rozdrobnienie pól i znaczną ich odległość od gospodarstwa idealnym rozwiązaniem będzie np. wykorzystanie praso-owijarki do formowania balotów z traw i ich natychmiastowemu owijaniu. Kolejnym krokiem jest oszacowanie terminu koszenia, który jest najważniejszy w uzyskaniu wysokiej zawartości składników pokarmowych. Należy obserwować w jakiej fazie wegetacji znajduje się dana roślina oraz zwrócić uwagę na warunki pogodowe, ponieważ najlepsze kiszonki uzyskuje się dzięki zachowaniu odpowiedniej wilgotności zbieranego materiału. Warto również przed rozpoczęciem zbiorów zaopatrzyć się w takie produkty jak: obciążniki, dobrej jakości folie oraz zakiszacze, które również istotnie wpływają na przebieg zakiszania oraz przechowywanie takiej paszy. Niejednokrotnie występowały przypadki, gdzie folia uległa przedwczesnej degradacji przez swoją niską odporność na promienie UV.

Zakiszacze najlepiej aplikować za pomocą specjalnych maszyn dozujących, umieszczanych na maszynach, które zbierają materiał z pola. Kiedy już następuje etap zbioru i formowania pryzmy czy zapełniania silosu należy wtedy zadbać o odpowiednie: rozgarnianie warstw oraz sumienne ubijanie materiału tak aby jak najmniej powietrza pozostało w kiszonce. Następnie odpowiednio ubity materiał należy szczelnie przykryć, dociążyć i zabezpieczyć np. przed dziką zwierzyną.

Jak powinno wyglądać okrycie?

Okrycie powinno składać się z cienkiej folii przezroczystej oraz z grubszej, czarno-białej folii. Aby zapewnić szczelność najlepiej wykorzystać ziemię w przypadku pryzm, natomiast w przypadku silosów zastosować metodę okrycia boków dodatkową folią „na zakładkę” i obciążenie ich specjalnymi workami zapełnionymi drobnym żwirkiem. Dobrym rozwiązaniem jest również okrycie gotowej kiszonki siatką, która spełnia funkcję dodatkowego obciążenia jak i funkcję zabezpieczającą.

Kiedy należy otworzyć kiszonkę?

Kiszonkę nie należy otwierać wcześniej niż po ok. 2 miesiącach od jej wykonania, chyba że pozwala nam na to zastosowanie produktu przyspieszającego zakiszanie np. Silosolve FC. Po otwarciu aby kiszonka zachowała swoją trwałość i się nie psuła należy zadbać o odpowiednie tempo i sposób jej wybierania.

Oddzwonimy do Ciebie

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin w dni robocze

Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z konsultacji teraz

Poniedziałek - piątek od 7:00 do 15:00

Wymagane*
Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z konsultacji teraz

Poniedziałek - piątek od 7:00 do 15:00