Szczepienia ochronne w stadach bydła mlecznego to jeden z istotnych elementów szeroko pojętej prewencji weterynaryjnej. Obok nich ważną rolę odgrywają również dbanie o dobrostan zwierząt, czy bioasekuracja.
Gospodarstwa o tym profilu hodowli szczególnie często borykają się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi i czynnikami zakaźnymi.Sporym problemem, nie pozostającym dla hodowcy bez znaczenia jest również skala ekonomiczna tego zjawiska.
Choroby takie jak IBR czy BVD wyrządzają nie tylko ogromne szkody zdrowotne, ale wiążą się również z dużymi stratami finansowymi w produkcji mlecznej, szczególnie jeśli zaniedbamy profilaktykę w tym zakresie.
Szczepienia niosą ze sobą ochronę nie tylko dla krowy, ale również dla jej cielaka, tuż po porodzie.
Warto zdać sobie sprawę, że wprowadzenie odpowiedniego programu szczepień ma sens w każdym momencie, ponieważ szczepić można zarówno w charakterze profilaktyki, jak i interwencyjnie, w zależności od sytuacji, w jakiej znajduje się dane gospodarstwo.
Istotne przy prowadzeniu programu szczepień w danej fermie jest spełnienie szeregu określonych warunków, takich jak:
- szczegółowe badania diagnostyczne, na podstawie których dobieramy odpowiednią profilaktykę,
- stosowanie zalecanych przez lekarza weterynarii terminów szczepień i często niezbędnych dawek przypominających w określonych odstępach czasowych,
- podanie cielęciu siary od szczepionej krowy, obowiązkowo jak najszybciej po porodzie (do max. 2h) i w odpowiedniej ilości,
- rozważenie uzupełnienia programu szczepień, często przez doszczepianie cieląt oraz obserwację aktualnej sytuacji w gospodarstwie i wyłapywanie wszelkich symptomów mogących wskazywać na pojawienie się nowego patogenu w stadzie.
Bazując na wieloletniej współpracy z naszymi klientami doskonale wiemy, że bardziej opłaca się zapobiegać schorzeniom, w przypadku których profilaktyka szczepienna jest dostępna, niż leczyć liczne, a niekiedy przewlekłe lub nawracające przypadki choroby w stadzie.
Rachunek ekonomiczny w dzisiejszych czasach ma szczególne znaczenie i warto rozważyć wprowadzenie właściwego programu szczepień w swoim gospodarstwie, co przy zachowaniu odpowiednich zasad bioasekuracji i dobrostanu zwierząt naprawdę niesie ze sobą wiele korzyści każdego dnia!