Strona główna
Porady
Krowy mleczne
Jak zwiększać produkcję mleka i poprawiać wyniki gospodarstwa?
wydajność mleczna

Jak zwiększać produkcję mleka i poprawiać wyniki gospodarstwa?

Poznaj kluczowe elementy, które mają na to wpływ.

Zwiększenie wydajności mlecznej krów jest celem większości hodowców bydła, gdyż wpływa na efektywność całej hodowli. Powierzchnie w oborach, jak i ilości miejsc udojowych są ograniczone.  

Co zatem robić, aby przy stałej ilości bydła mlecznego, jego produktywność rosła? Poznaj czynniki, które wpływają na efektywność produkcji mleka, aby móc je optymalizować.

Rasa ma znaczenie.

Znajomość czynników, które mogą wpływać na ilość produkowanego mleka przez krowę, jest ważna. Krowy niskowydajne produkują 20 kg mleka na dzień, wysokowydajne – do 40 kg.  Jednak liczba ta ma charakter orientacyjny, ponieważ produkcja mleka krowy może się znacznie różnić m.in. w zależności od rasy. W Polsce do najpopularniejszej i najbardziej wydajnej rasy należy rasa holsztyńsko-fryzyjską (produkuje od 8000 do 13 000 kilogramów mleka rocznie), na drugim miejscu pod względem wydajności znajduje się rasa czerwono-biała (5000 – 7000 kg mleka rocznie), następnie rasa simentalska, pochodząca ze Szwajcarii (5000 kg mleka, i co ważne, o dużych wartościach smakowych i wysokiej zawartości białka) i na kolejnym: norweska rasa czerwona (około 6500 kg mleka rocznie).

Żywienie krów w produkcji mleka jest ważne!

Żywienie krów mlecznych ma bezpośredni wpływ na produkcję mleka, jego ilość i jakość. Tylko właściwie dobrana dawka pokarmowa jest w stanie przyczynić się nie tylko do zachowania optymalnego poziomu produkcji mleka, ale także jego zwiększenia.  Dobrze dobrane mieszanki mineralne mają bezpośredni wpływ na zwiększenie dotychczasowego poziomu produkcji mleka

Przykładem tego typu mieszanki jest np. LactoPlus Forte Keragen® od Josera, niezwykle wartościowy i efektywny mix, który pomaga w osiągnięciu bardzo wysokich wyników produkcyjnych w gospodarstwie. Produkt zapewnia optymalne zabezpieczenie krów w składniki mineralne i substancje czynne, dzięki witaminom z grupy B, wodorowęglanowi sodu, biotynie oraz selenowi. Zrównoważona kombinacja substancji czynnych w mieszance JOSERA Lacto Plus Keragen®Longlife działa profilaktycznie i przyczynia się do poprawy zdrowia racic i wymion. Zapewnia również dobrą płodność oraz dłuższy okres użytkowania (więcej laktacji).

W gospodarstwach o wysokiej i bardzo wysokiej wydajności stada LactoPlus Keragen®Longlife może przyczynić się do osiągnięcia jeszcze wyższej wydajności bieżącej i życiowej, a tym samym zwiększyć ilość sprzedawanego mleka, co przekłada się na zysk ekonomiczny.

Zapewnij odpowiednią ilość paszy dla swojego stada, uzupełniaj ją dodatkami energetycznymi i mieszankami mineralno-witaminowymi. Pamiętaj również o dostosowaniu ilości podawanych pasz do okresu, w jakim się znajdują (produkcja mleka, ciąża, zasuszenie itp.) i do pory roku (np. do czasu  pastwiskowania).

 Wiele firm sprzedających komponenty paszowe zapewnia doradztwo żywieniowe, warto więc z tego skorzystać.

Zdrowa krowa- dobre mleko!

Choroby w stadzie wpływają nie tylko na dobrostan krów, ale także na produkcję mleka. Regularnie obserwuj swoje stado, aby upewnić się, że nie cierpi na choroby, kulawizny lub mastitis (zapalenie wymion). Kontroluj stan zdrowia krów, w przypadku niepokojących objawów, konsultuj się z lekarzem weterynarii.  Pamiętaj, w utrzymaniu krów w zdrowiu pomaga także zapewnienie im odpowiednich, czystych i bezpiecznych warunków i obiektów ( wybiegi, okólniki).

Dobrze planuj inseminację!

Nieregularne ocielenia czy przedłużający się okres międzywycieleniowy,  pogarszają efektywność produkcji, ponieważ przedłużająca się faza końcowa laktacji wpływa na obniżenie średniej rocznej wydajności mlecznej krów.  Zdrowie krowy, odpowiednie rozpoznanie rui, właściwy czas inseminacji i prawidłowo przeprowadzony zabieg- to wszystko ma znaczenie. Jeśli masz problem z samodzielną inseminacją, lepiej zwróć się o pomoc do fachowców – inseminatorów, zootechników, czy lekarzy weterynarii. Fachowcy mają odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, co może być bardzo pomocne w rozwiązywaniu problemów związanych z samodzielnym sztucznym unasienieniem.

Woda- ważna dla mleka

Do produkcji 1 litra mleka krowa potrzebuje wypić około 2-2,5 l wody. Zatem zapewnienie jej dużej ilości czystej, świeżej wody jest podstawowym wymogiem produkcyjnym. Organizacja poideł jest istotnym elementem stałej dostępności do wody. Największe zapotrzebowanie u krów na wodę w ciągu doby obserwowane jest w czasie, gdy krowy spożywają paszę, a także tuż po dojeniu. Oczywiście w upalne dni zapotrzebowanie jest zdecydowanie większe, tak jak u człowieka.

Higiena gwarancją jakości

Na higieniczne pozyskiwanie mleka składa się  stan techniczny urządzeń udojowych, czystość wymienia, zastosowanie preparatów myjących i dezynfekujących wymię oraz sprzęt udojowy, a także odpowiednio szybki czas schłodzenia pozyskanego mleka.

Niestety, najczęstszymi przyczynami występowania podwyższonej zawartości ogólnej liczby bakterii w mleku są brak higieny doju oraz zły stan techniczny sprzętu wykorzystywanego do pozyskiwania i schładzania mleka. Całokształt zabiegów higieny doju obrazuje wskaźnik zwany ogólną liczbą bakterii (OLB) w 1 ml mleka, który kształtuje cenę mleka, a także je deklasyfikuje ( przy przekroczeniu normy 100 tys. bakterii w 1 ml mleka). Pamiętaj, krowa daje czyste mleko, zanieczyszczenia następuje w trakcie lub po dojeniu. Kubki udojowe powinny być zakładane na czyste i suche strzyki, należy unikać pustodoju oraz stosować środki do dezynfekcji po doju. Niezbędna jest także troska o higienę aparatu udojowego. Krowy z mastitis należy doić na końcu i osobno. Jednak takie mleko nie nadaje się do sprzedaży. Należy je zutylizować.

Więcej krów to więcej mleka?

Istnieje kilka sposobów na zwiększenie produkcji mleka w gospodarstwie, niekoniecznie jest to jednak związane ze zwiększaniem ilości krów.  Oczywiście, zwiększanie stada to w szybkiej kalkulacji więcej wyprodukowanego mleka. Ale towarzyszy temu dostosowanie budynków do zwiększającego się stada, większe koszty żywienia zwierząt, badań weterynaryjnych, większa ilość pracy przy dojeniu.  Nie zawsze bilans wyjdzie pozytywny.

Zmiany w hodowli, żywieniu i dobrostanu zwierząt mogą często zwiększyć produkcję mleka, bez zwiększania ilości krów mlecznych w stadzie i ponoszenia dodatkowych kosztów dla Twojego gospodarstwa. Pomyśl o tym!

Oddzwonimy do Ciebie

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin w dni robocze

Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z konsultacji teraz

Poniedziałek - piątek od 7:00 do 15:00

Wymagane*
Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z konsultacji teraz

Poniedziałek - piątek od 7:00 do 15:00