Bartek Wilgocki – Gospodarstwo Rolne Przemysław Wilgocki, Strzyżew
Gospodarstwo łącznie utrzymuje około 150 sztuk bydła mlecznego, z czego dojnych jest około 50.
Bartek Wilgocki w rodzinnym gospodarstwie odpowiada za sporządzanie kiszonek i dobór dodatków zakiszających. Doskonale zdaje sobie sprawę, że jeśli pasza objętościowa będzie złej jakości to odbije się na produkcji mleka. Dlatego postanowił postawić na szybką fermentację.
Do zastosowania zakiszacza przekonało mnie unikalne działanie zakiszacza Silosolve FC. Szybkie obniżanie pH w kiszonce pozwoliło mi ograniczyć ryzyko występowania grzybów i pleśni w kiszonce, a co za tym idzie krowy pobierają wysokiej jakości paszę, która procentuje w produkcji mleka.”
W poprzednich latach hodowca borykał się ze stratami pasz objętościowych w postaci:
- rozwoju pleśni i grzybów,
- zagrzewania się kiszonki jak i TMR-u,
- zmniejszenie pobierania TMR-u przez bydło.
Inokulant bakteryjny SiloSolve® FC zawiera dwa opatentowane szczepy bakterii kwasu mlekowego. Lactococcus lactis to bakteria homofermentacyjna, która podczas pożądanej fermentacji mlekowej wytworzyła kwas mlekowy w kiszonce. Drugi szczep bakterii to Lactobacillus buchneri - bakteria heterofermentacyjna, która podczas fermentacji wytwarzyła oprócz kwasu mlekowego, kwas octowy (zadziałał konserwująco na kiszonkę, ponieważ zahamował rozwój drożdży). Takie połączenie szczepów zagwarantowało bardzo szybkie obniżenie pH zakiszanego surowca.
Dzięki czemu został zahamowany rozwój pleśni i grzybów. Jednocześnie szybkie obniżenie pH, zniwelowało powstanie szkodliwego kwasu masłowego, który powoduje obniżenie pobranie paszy i jest szkodliwy dla bydła.
Podsumowując, kolejny sukces w silosie z kiszonką osiągnięty!